Zde se laik i odborník jistě doví, co nevěděl - až budou stránky úplnější.

Opasek nosil pěšák široký asi 5 cm, černěný a voskovaný a na něm všechny důležité věci – „capouch“, zezačátku i pouzdro na bodák a často i patrontašku. Jezdec měl někdy opasek poněkud užší, ale zato na něm toho tahal víc – druhou patrontašku k revolveru, capouch byl jeden na kapsle obou velikostí, revolverové pouzdro, a pak samozřejmě šavli – tedy alespoň na začátku války. Většinou to byl jednoduchý pás o šíři dva palce a délce 41 palců (104 cm). Existovaly však také různé jezdecké a dělostřelecké varianty, které zde zbytečně neuvádím.

            Přezky byly různých vzorů a tvarů, podle státu a výstrojního skladu, většinou mosazné, později s vyšším obsahem mědi. Původně měly být ražené z tenkých plechů a vzadu vyplněné olovem, později se prostě odlévaly. Typická "západní" přezka je ovál s písmeny "CS", která silně připomíná "US" přezku nepřátel. Typická "východní" přezka byl zas obdélník s různými motivy, nebo dokonce i bez nich – úplně hladká. A také rámečkové obdélníkové i čtvercové přezky s jazýčkem jednoduchým i rozvidleným. Vzhledem k šíři opasku (5 cm), byly také asi 5 cm vysoké a široké různě.

Pak existovaly ještě "jezdecké a důstojnické" přezky se samčí a samičí částí - u nás nosili podobné skauti, později, a v mírně zoválnělé podobě i pionýři. Tvarů bylo víc, ale tohle, myslím, pro začátek bohatě stačí.

            Vojáci miličních jednotek mívali na přezkách i knoflících znaky či symboly svých států. Jak válka postupovala, a nedostatek výstrojních součástek se prohluboval, nosil každý prostě to, co sehnal – takže rámečkové přezky byly značně rozšířeny. 

PRO PŘEDSTAVU

PRO PŘEDSTAVU

01.02.2011 14:34:13
green.monster
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (773 | 36%)
Ne (694 | 32%)
Děkuju za návštěvu, a pokud se Vám stránky líbily, ohodnoťte je vysoko, prosím, a hlavně - přijďte zas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one