Zde se laik i odborník jistě doví, co nevěděl - až budou stránky úplnější.
Jako blůza (horní díl) uniformy se na Jihu nejčastěji nosil do pasu dlouhý soukenný či džínový (velmi zřídka a jen na začátku války i bavlněný) rondon, většinou v šedé, či hnědé barvě. Šlo vlastně o redingot, zkrácený o "šosy", o tu suknici. Předpisy často určovaly něco jiného, a taky se tu tím jednou budu zabývat, ale pro reenactora je důležitá hlavně praxe.
Pozor! Dnes tradičně přijímaným bludem je, že každý z vojáků pluku či roty, měl na sobě něco jiného, a tak se také reenacting pojímá. Ačkoli takové situace mohly v poli nastat, nebylo to zcela obvyklé. Pluku (někdy rotě) bývaly vydávány jednotné oděvy, byť v různých obměnách. Obměny se týkaly zejména barvy, méně už materiálu. "Homespuny" byly nejčastější cca v roce 1863, od r. 1864 už jste je v poli téměř neviděli. "Butternuty" však ano, a to ve všech odstínech šedé a hnědé - od kávově tmavě hnědé, až po barvu jílového prachu, a od světlé "kadetsky" šedé, až po - nejčastější - tmavě šedou, kterou si i za denního světla bylo možné zdálky splést s tmavě modrými blůzami Unie. První rok, až rok a půl života v poli, nosili vojáci své první, často velmi malebné, uniformy všemožných barev - od klasických šedých a modrých, přes zelené, červené, dokonce žluté, až po divoce dekorované - jednomu seveřanskému pluku se přezdívalo "motýlci", protože měli modrou uniformu s bohatými žlutými ozdobami, jako maďarští husaři. Pak existovaly různé národností, či hrdostí na slavnou minulost inspirované uniformy, jaké nosila např. Garibaldiho garda, skotské jednotky, a také třeba Putnamská Falanga - jejíž oděvy, včetně třírohého klobouku připomínaly klasicý oděv vojáka v 18. století. Daly by se sem snad zařadit i uniformy různých zuávských jednotek, inspirované stejnokroji Alžířanů, bojujících na Francouzské straně. 
Jako bojové uniformy se pak často používaly tzv. "bojové košile" nebo tuniky (bez rozepínání až dolů), které se šily rovněž často ze sukna, a mívaly kapsy, límce a zapínání lemované proužky odlišné barvy, například červené, či modré. Pod takovou blůzu se pak oblékala normální košile. Bojové košile nosili do pole zejména jezdci, kteří si - díky své pohyblivosti - byli schopni leccos obstarat. Pakliže měli klasický rondon, snažili se nějak si k němu sehnat žluté výložky, neboť - ač ostatními zbraněmi vysmíváni - se považovali za elitu armády.


Jelikož nejznámější a nejzdokumentovanější jsou uniformy z východního válčiště - tedy ze severní Virginie, obrázkovou část této rubriky načneme blůzami z Richmondského výstrojního skladu. Těch byly tři typy (třetí s malou modifikací, takže vlastně čtyři).

Další typy blůz vydávaly sklady (patrně) v Columbusu v Mississippi (Alabama jacket - s kapsou na zápalky a pěti dřevěnými knoflíky, z džínoviny a tmavě modrým límcem - bez manžet) a Atlantě a Columbusu v Georgii, ovšem jejich název např. "Columbus jacket" (první typ bez, druhý s kapsou na zápalky) nemusí být vždy správný, protože výrobci byli různí - od menších firem, až po jednotlivé krejčové. Správněji by se mu tedy mělo říkat "Army of Tennessee jacket," "Georgia jacket," či "Western jacket," atd. Byl z džínoviny (vlněný útek na bavlněné osnově) s tmavě modrým soukenným límcem a tmavě modrou soukennou rovnou (ne do špičky) manžetou.

Charlestonský sklad pak vydával džínovou šedou blůzu s pěti knoflíky a poutky na opasek, zhruba ve tvaru (zmenšených) nárameníků. Byl bez paspulí i s nimi - kolem límce a špičatých manžet.
Třetí typ

Třetí typ

z hrubé tkaniny "kersey" bez nárameníků, poutek i ozdob
Čtvrtý typ

Čtvrtý typ

se, jak se zdá, vyráběl z dobrého anglického sukna správné šedé barvy - málokdo si jej však již v poli užil
První typ

První typ

s devíti knoflíky, modrými paspulemi a s poutky na opasek, i když se žádná taková nedochovala, soudí se jen z fotografií
Druhý typ

Druhý typ

s devíti, později osmi knoflíky, s poutky, později zřejmě bez nich, nosil se nejvíce v letech 1863 - 1864
Šedý, či nahnědlý

Šedý, či nahnědlý

se zpravidla šesti, někdy ale také pěti, či sedmi knoflíky
Hezký příklad

Hezký příklad

s paspulemi
29.03.2011 12:10:24
green.monster
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (773 | 36%)
Ne (694 | 32%)
Děkuju za návštěvu, a pokud se Vám stránky líbily, ohodnoťte je vysoko, prosím, a hlavně - přijďte zas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one