Zde se laik i odborník jistě doví, co nevěděl - až budou stránky úplnější.

PŮVODNÍ PŘEDPIS ´61

Tento předpis se sice nedochoval, ale výstrojní součástky této uniformy se sklady snažily polnímu vojsku vydávat po celou dobu války. Takže je její vzhled dobře zdokumentován.

 

Uniformou podle tohoto předpisu měl být pro vojíny šedý dvojřadový redingot (kajzrrok - z němčiny = císařský kabát) v "tříčtvrteční" délce (končil cca ve třech čtvrtinách vzdálenosti mezi kyčlí a kolenem) s vyložením (špičaté manžety a límec) a lemováním paspulemi (tenké proužky látky přehnuté tak, že tvořily jakési "rourky") - vše v barvě zbraně. Barva zbraně (zbraň = druh vojska) byla pro pěchotu světle modrá, pro jezdectvo žlutá, a pro dělostřelectvo červená. Kalhoty pak byly pro všechny druhy vojska světle šedomodré, čepice - képi (až na tmavě modrou "čelenku") v barvě zbraně. Tmavě modrý pruh u čepice zůstal vždy zachován, barva zbraně se objevovala na stranách a dýnku (kulatý vršek) čepice.

Poddůstojníci měli na rukávech mít hodnostní označení (chevrony) v barvě zbraně a na lemech kalhot asi 2,5cm (desátníci 1,3cm; seržanti 4cm) široký lampas rovněž v barvě zbraně.

Důstojníci pak měli nosit asi 3mm silné lampasy v barvě zbraně. A na rukávech nad manžetami a na dýnku čepice a jejích stranách zlatý prýmek (jeden, či víc, dle hodnosti). Na rukávech a na dýnku ve tvaru tzv. rakouského uzlu a po stranách, vepředu a vzadu na čapce jen svislé pruhy. Jeden pro kapitány, dva pro majory, a tři pro plukovníky.

Štábní důstojníci a generálové pak měli vyložení v barvě "buff", což je něco mezi tělovou a béžovou - nebo bílé. Na švech tmavomodrých kalhot, "kepicích", rukávech a opasku pak nosili zlatý dracoun (zlatem proplétaná stuha) - popisování by bylo na dlouho... Jako pokrývku hlavy měli nosit chapeau de bras - tedy dvourohý vycházkový klobouk (černý, plstěný a rovněž zdobený zlatým dracounem + kokardou) a tmavomodrou kepici se čtyřmi pásky dracounu do pole.

Důstojnickou uniformu je těžké popsat přesně, jednak proto, že praxe (a to i u mužstva) vypadala zcela jinak, a jednak proto, že i tato „předpisová“ uniforma se šila v různých variantách, podle přání nositele, který si ji, dle předpisu, měl kupovat ze svého služného, a když už za ni utrácel žold, nechal si samozřejmě ušít to, co se mu víc líbilo.

05.06.2008 10:43:52
green.monster
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (773 | 36%)
Ne (694 | 32%)
Děkuju za návštěvu, a pokud se Vám stránky líbily, ohodnoťte je vysoko, prosím, a hlavně - přijďte zas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one