Zde se laik i odborník jistě doví, co nevěděl - až budou stránky úplnější.
Nám postačí dělení chladných zbraní na tři druhy: bodné, sečné a úderné. K bodným se počítají různá kopí, sudlice a jiné dřevcové zbraně (byť nejen ty - ale třeba i dýky). Sečné jsou pak palaše, meče, tesáky a šavle. Úderné se v naší době nepoužívaly (vyjma některé jednotlivé zuávy), ale pro úplnost - jde o některé druhy palcátů, různé palice, kyje, a podobně.
My se setkáme s meči, tesáky, šavlemi; s kopími a s dýkami. Různé abordážní píky, háky, sekery, apod. zde patrně zmiňovat nebudu.
Jak přesně mělo vypadat předpisové kopí, se mi zatím zjistit nepodařilo. Vím jen, že mělo asi 3 metry, uprostřed ratiště smyčku na zavěšení ruky a dole bylo okováno jakousi čepičkou. Ta se zasouvala za kryt třmenu, do speciální kapsy na třmenu upevněné, nebo se zabodla do země. Nahoře byla samozřejmě hlavice, jejichž vzhled reprodukuji na prvních snímcích.
Pokud by se někdo divil, proč je na třetí hlavici ta "příčka", tak ta byla důležitá v době, kdy se kopí používalo ke skutečně bojovým účelům. Hlavice totiž pak neprojela nepřítelem celá a kopí vám v něm neuvázlo, ale "příčka" ho zastavila a útočník pak hrot bez potíží vytáhl a nabodnul dalšího. Podobná příčka je na kančích kopích (někdy nesprávně označovaných oštěpy) a nejde o podobnost čistě náhodnou.
druhá nejpoužívanější hlavice

druhá nejpoužívanější hlavice

tatáž s botkou

tatáž s botkou

nejčastěji používanou hlavici

nejčastěji používanou hlavici

zobrazuje tenhle obrázek
orlové se používají dodnes

orlové se používají dodnes

Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (773 | 36%)
Ne (694 | 32%)
Děkuju za návštěvu, a pokud se Vám stránky líbily, ohodnoťte je vysoko, prosím, a hlavně - přijďte zas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one