Zde se laik i odborník jistě doví, co nevěděl - až budou stránky úplnější.
Tato zbraň, kterou ve své virginské zbrojovce vyráběl Elias Whitney, získala svou slávu a přezdívku v bojích u Buena Vista za války s Mexikem, kde ji používali mississippští dobrovolníci, jimž velel plukovník a pozdější prezident Konfederovaných států amerických Jefferson Finist Davis.
V té době byla pěchota běžně vyzbrojena hladce vrtanými křesadlovými mušketami, a tak byla puška, navíc s perkusním zápalem, v boji velkou výhodou. Její drážky se sice velmi rychle zanášely, a po nějakých deseti výstřelech byly už s palbou značné problémy, ale tehdejší taktika - blízkého dotyku s nepřítelem (na 50 i míň metrů) - tuto nevýhodu do značné míry vyrovnávala.
Puška se vyráběla v ráži .54´´, se sedmi drážkami a poli, později se však, kvůli kompatibilnosti vývrtu se střelami Minié převrtávala na .58, a to se třemi drážkami.
Od r. 1842 neměla cokoli, co by umožňovalo na ni upevnit bodák...
V období námi zmiňovaném ji na obou stranách používaly především jednotky miliční, zuávské, v CSA hlavně na Hlubokém jihu (např. malební Charlestonští zuávští kadeti střežící zajatce v hradu Pinckney) či na Západě (např. ještě malebnější Louisianští tygři - původně rota, pak prapor a nakonec brigáda louisianských dobrovolníků).
Ačkoli se zbraň postupně vyráběla adaptabilní na všechny typy používaných bodáků, nejznámější a nejhezčí je s bodákem tzv. šavlovým. Ten vypadal trochu jako zbraň, kterou dnes známe pod názvem jatagan - byl esovitě prohnutý. Původní šavlové bodáky dosahovaly téměř dvou třetin délky zbraně samotné. Jejich dnešní "repliky" dosahují (z pochopitelných důvodů) asi poloviny délky originálu.
Hnědě lakovaná hlaveň...

Hnědě lakovaná hlaveň...

...byla originální
Šavlový bodák

Šavlový bodák

...stále ještě moc krátký
Původní popruhy byly...

Původní popruhy byly...

...z doběla vydělané kůže
22.02.2013 04:15:41
green.monster
Ukázkový odkaz

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (773 | 36%)
Ne (694 | 32%)
Děkuju za návštěvu, a pokud se Vám stránky líbily, ohodnoťte je vysoko, prosím, a hlavně - přijďte zas!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one